Fort Dodge Community School District

Aaron Davidson - Principal

Shawn Bennett - Assistant Principal grades 5/6

Jason Lampe - Assistant Principal grades 7/8

Bruce Hartley - Assistant Principal grades 5/6

Dennys Canto - Student Service Liaison

Ann Marie Beane - Student Services Secretary

Lakeisha Haugland - Administration Secretary

Alex Leffler - Student Services Secretary

Nicole Ritenour - Administration Secretary

Deb Koestner-Rees - School Based Therapist

Mackenzie Alstott - 5th Grade Transition Coach

Tyler Winter - 6th Grade Counselor

Samantha Block - 7th Grade Counselor

Trish Gobrecht - 8th Grade Counselor

Saydie Elliott - Bridges Case Worker

Leslie Nagel - Nurse

Amanda Zimmerman - Nurse

Zandra Maldonando - 5C Plum Language Arts/Social Studies

Jolene Vinsand - 5C Plum Math/Science

Hannah Harken - 5B Plum Language Arts/Social Studies

Tammy Boeckman - 5B Plum Math/Science

Breah Ewing - 5E Plum Language Arts/Social Studies

Sara Meyer - 5E Plum Math/Science

Vicki Bilek - 5E Plum Speical Education

Amanda Ostrander-Lawrence - 5A Orange Language Arts/Social Studies

Lexi Lara - 5A Orange Math/Science

Terry Madden - 5A Orange Special Education

Delia Hoffman - 5A Orange Interpreter

Amy Baker - 5D Orange Math/Science

Jared Benson - 5D Orange Language Arts/Social Studies

Sara Portratz - 5D Orange Special Education

Mike Pavik - 6 Explore/Gold Science

Hannah Pelz - 6 Explore/Gold Social Studies

Wendy Daniel-Wiseman - 6 Explore/Gold Math

Becky Daniel - 6 Explore/Gold Language Arts

Julia Hatcher - 6 Explore/Gold Reading

Shelly Keith - 6 Explore/Gold Special Education

Nick Ford - 6 Discover/Blue Science

Hailey Taylor - 6 Discover/Blue Social Studies

Melissa Davis - 6 Discover/Blue Math

Kelly Schaffer - 6 Discover/Blue Language Arts

Julie Ulrich - 6 Discover/Blue Reading

Lexi Herbert - 6 Discover/Blue Special Education

Aaron Miller - 7 Imagine/Orange Social Studies

Lexi Bratton - 7 Imagine/Orange Math

Ruby Chestnut - 7 Imagine/Orange Reading

Alyssa Faylor - 7 Imagine/Orange Science

Jeff Hatcher - 7 Imagine/Orange Language Arts

Tina Gerdes - 7 Imagine/Orange Special Education

Kaitlyn McIntyre - 7 Believe/Plum Social Studies

Chris Donnelly - 7 Believe/Plum Math

Martha Mericle - 7 Believe/Plum Reading

Alex Medrano - 7 Believe/Plum Science

Tonia Hayes - 7 Believe/Plum Language Arts

Lori Bell - 7 Believe/Plum and 8 Respect/Blue Special Education

Tom McClimon - 8 Respect/Blue Social Studies

Molly McCarty - 8 Respect/Blue Math

Melissa Elsbecker - 8 Respect/Blue Reading

Jackie Hawley - 8 Respect/Blue Science

Jeanette Van Zomeren - 8 Respect/Blue Language Arts

John Newman - 8 Prevail/Gold Science

Glenda Paulson - 8 Prevail/Gold Social Studies

Brooke Bleeker - 8 Prevail/Gold Math

Rosemary Cameron - 8 Prevail/Gold Language Arts

Amber Barwin - 8 Prevail/Gold Reading

Kevin Bresnahan - 8 Prevail/Gold Special Education

Susan Keller - Special Education

Cindy Griggs - Special Education

Dawn Peterson - Special Education

Jill Nelson - Special Education

Leisa Brown - Special Education

Julie Astor - PE

Joel Greathouse - PE

Jon Koenig - PE/Health

Edgar Baxton - 7/8 Health

Mike Mericle - 5/6 Art

Brenda Deal - 7/8 Art

Joan Ascherl - Choir/Music Appreciation

Brian Robison - Orchestra/Music Appreciation

Tara Smith - 5/6 Band/Music Appreciation

Ryan Swedean - Band/Music Appreciation

Shanna Black - TAG

Mindy Waldera - 7/8 Computer Modules

Rachel Pettigrew - ELL

Sandra Garcia - ELL Tutor

Jen Cole - Media Specialist

Tom Daniel - At Risk

Katie Moser - At Risk

Dave Doebel - At Risk

Toni Cochrane - Student Success Center

Ashley Canto - Juvenile Court Liaison

Derek Haugland - Instructional Coach

Amanda Becker - Instructional Coach

Rebecca Gascho - Instructional Coach

Whitney Ford - Instructional Coach

Annette Bailey - Paraeducator

Jana Keith - Paraeducator

Tamisha Benedict - Paraeducator

Jennifer Birkey - Paraeducator

Melissa Bromley - Paraeducator

Holly Camamo - Paraeducator

Chris Carpenter - Paraeducator

Matt Gailard - Paraeducator

Amber Hansen - Paraeducator

Larry Hanson - Paraeducator

Jan Hayes - Paraeducator

Austin Hellman - Paraeducator

Maricely Hernandez - Paraeducator

Bailey Heslop - Paraeducator

Carly Hewitt - Paraeducator

Nicole Johnson - Paraeducator

Kim Jorgenson - Paraeducator

Dwight Kaufman - Paraeducator

Amy Kinseth - Paraeducator

Mariah Knutson - Paraeducator

Pam Laughlin - Paraeducator

Tracy McCormack - Paraeducator

Teirre Pettigrew - Paraeducator

Sherri Schwendemann - Paraeducator

Shonda Small - Paraeducator

Judi Smith - Paraeducator

Tiffany Sturtz - Paraeducator

Aundre Whitfield - Paraeducator

Shelley Whittington - Paraeducator

Rhyan Wing - Paraeducator

Camilla Young - Paraeducator

Joe Zimmerman - Paraeducator

Curtis Bell - Custodian

Jack Peed - Engineer

Kelly Miller - Custodian

Greg Naylor - Custodian

Evan Eide - Custodian

Dave Smith - Custodian

Dave Hickey - Custodian

© 2019 Fort Dodge Community School District. All rights reserved.